Rola zabaw świetlicowych opartych na baśniach i bajkach w kształtowaniu aktywności twórczej dzieci
Description:... „Twórczość to potrzeba biologiczna, której zaspokajanie jest absolutną koniecznością dla optymalnego rozwoju istoty ludzkiej w okresie wzrostu”.
W niniejszej pracy, zainteresowałam się zagadnieniem, rozwijania twórczej aktywności i rozwoju fizycznego dzieci w świetlicy szkolnej, poprzez zabawy oparte na bajkach i baśniach. Celem moich badań, prezentowanych w niniejszej pracy było określenie czy intencjonalnie zorganizowane przez nauczyciela różnorodne zabawy, oparte na wybranych tekstach baśniowych i oddziaływania dydaktyczne w świetlicy, pobudzają twórcze myślenie uczniów.
Stymulowanie i organizowanie aktywności twórczej stanowi najważniejsze zadanie edukacyjne szkoły - także i świetlicy. Wychowawca świetlicowy powinien być organizatorem i inicjatorem procesów twórczych, ciągle aktywny, dyspozycyjny, otwarty i plastyczny na pomysły dzieci, a przede wszystkim wrażliwy na ich oryginalne wypowiedzi i pytania. Powinien także poprzez stymulowanie i delikatne kierowanie procesem aktywności twórczej, wyzwalać i wspomagać ogólny rozwój uczniów, aby w przyszłości mogli oni wykorzystać szansę własnego samosterowania i rozwoju osobowości.
Pracuję w świetlicy szkolnej i między innymi dlatego, postanowiłam w niniejszej pracy, zaprezentować moje autorskie rozwiązanie zabaw twórczych, realizowanych w świetlicy w oparciu o wybrane bajki takie jak: „Duch w butelce”, Dzikie łabędzie”, „Dziewczyna, która podeptała chleb”, „Ośla Skórka”, „Leniwe słonko”, „Prawdziwa narzeczona”. Wybrałam te bajki ze względu na ich duże walory, mogące służyć rozwijaniu aktywności twórczej w ramach zajęć świetlicowych.
Celem badań, w których wykorzystałam własne pomysły pracy, było poznanie efektywności organizowanych zabaw w pobudzaniu i rozwijaniu myślenia twórczego i ich wpływ na rozwój biologiczny uczniów.
Dla zobrazowania wartości bajek w rozwijaniu aktywności twórczej dzieci, oraz możliwości wykorzystania w tym celu zajęć świetlicowych, przeprowadziłam na początku roku szkolnego badania określające poziom myślenia twórczego dzieci, a następnie wybrałam bajki do opracowania z dziećmi, tak, aby mogły pobudzać ich aktywność twórczą.
Badania poziomu myślenia twórczego prowadziłam za pomocą testów, których wzór znajduje się w aneksie. Pracę z dziećmi w świetlicy realizowałam przez pięć miesięcy, wykorzystując projekty zajęć, które sama opracowałam. W części II pracy prezentuję wybrane projekty zajęć, jakie przeprowadziłam w trakcie eksperymentu. Także prezentacja moich badań i ich wyników znajduje się w II części pracy. Jej podbudowę stanowi cześć teoretyczna, w której skupiam uwagę na następujących zagadnieniach.
W rozdziale pierwszym omawiam aktywność twórczą, a zwłaszcza warunki sprzyjające i ograniczające rozwój aktywności twórczej dzieci w nauczaniu początkowym. Przedstawiam rolę nauczyciela, sposoby i zasady pobudzania aktywności.
Rozdział drugi informuje o edukacyjnych funkcjach zabawy, o możliwościach i zasadach wykorzystywania ich do celów edukacyjnych.
W rozdziale trzecim ukazałam miejsce, cele i funkcje baśni i bajek w edukacji dzieci w młodszym wieku szkolnym.
Rozdział czwarty dotyczy świetlicy szkolnej, jako terenu do rozwijania aktywności twórczej, w którym starałam się zwrócić uwagę na to, jak ogromną rolę wspomagającą w rozwoju dziecka może spełnić wychowawca świetlicowy.
Show description