Poznaj podstawy lepienia z gliny i zacznij eksperymentować po swojemu!
Kubki, w których kawa smakuje lepiej, talerze, z których aż chce się jeść, a także wazony, kolczyki i inne przedmioty mające po prostu cieszyć oko. To właśnie ceramika. Rzemiosło, które już dawno przestało być zajęciem tylko dla profesjonalistów.
Martę i Olka, znanych jako trzaskceramics, śledzi na Instagramie ponad sześćdziesiąt tysięcy osób. W tej książce dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem i zarażają radością tworzenia.
· Od czego zacząć przygodę z ceramiką?
· Z jakiej gliny zrobić wazon, a jaką lepiej przeznaczyć na filigranowe filiżanki?
· Jak szkliwić, żeby uzyskać równy, piękny kolor?
· Czy toczyć na kole, czy może poradzić sobie bez niego?
· Jakie znaczenie ma temperatura wypalania i dlaczego nie wypalisz kubka w piekarniku?
Odkryj w sobie pasję do tworzenia pięknych rzeczy z gliny. A że przy okazji pobrudzisz sobie ręce? To nawet lepiej!
Autorzy o sobie
MARTA: Ukończyłam sztukę mediów na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a moja praca dyplomowa nie była fizycznym przedmiotem, lecz ulotną instalacją wideo. Zaczęłam też studia graficzne z myślą o karierze ilustratorki, ale zostawiłam ten drugi kierunek właśnie dla ceramiki.
OLEK: Ja z kolei jestem niedoszłym architektem, który przez kilka lat pracował jako... kucharz w stołecznych restauracjach. Na początku tylko pomagałem Marcie w swoje wolne dni, ale z czasem dołączyłem do Trzasku na pełen etat. I tak od prawie trzech lat prowadzimy pracownię razem.
Fragmenty książki
Ze Wstępu:
W tej książce, pierwszej, którą napisaliśmy, opowiemy o tym, jak wyglądała nasza droga do prowadzenia firmy, pokażemy, co można zrobić z gliny, przyjrzymy się zapleczu pracowni i przedmiotom, jakie kryją się w naszych kuchennych szafkach. Niezależnie od tego, czy chodzisz na warsztaty ceramiczne, planujesz się na nie zapisać, czy po prostu lubisz otaczać się pięknymi rzeczami, pokażemy ci, jak bogatą i zróżnicowaną dziedziną sztuki jest ceramika. Podzielimy się naszą pasją, która z czasem stała się sposobem na życie i pełnoetatową pracą.
Ceramika może być bardzo relaksującym zajęciem – gdy dotyka się gliny, łatwo zapomina się o czasie. Toczenie i lepienie to fizyczne czynności, które wymagają skupienia na tym, co dzieje się tu i teraz, a także angażują zmysły: cały czas czujesz materiał pod palcami, ich najmniejszy ruch ma znaczenie. Możesz oderwać się od zewnętrznego świata i spędzić godzinę na modelowaniu małej miseczki czy dopieszczaniu szczegółów swojego pierwszego wazonu. Przyjemność, jaką niesie praca z gliną, sama w sobie jest wartością, jednak jeśli planujesz stworzyć coś konkretnego, znajomość podstawowych technik będzie niezbędna i pomoże uniknąć wielu rozczarowań.
Czego będziesz potrzebować?
Praca z ceramiką wymaga specjalistycznych sprzętów i narzędzi. Nic nie zastąpi przecież koła czy pieca zapewniającego temperaturę potrzebną do wypału. Na co dzień korzystamy jednak również z przedmiotów, których przeznaczenie nie ma nic wspólnego z produkcją ceramiki, a które okazały się bardzo pomocne. Często są to domowe sprzęty albo zużyte opakowania. W tym rozdziale przedstawiamy więc nasz subiektywny przegląd przedmiotów używanych na co dzień i niezbędnych w ceramicznym rzemiośle wraz z naszymi ulubionymi patentami.
Główne rozdziały
Nasza droga do Trzasku
Od grafiki do ceramiki
Część I. Małymi kroczkami
Rozdział I. Czego będziesz potrzebować?
Rozdział II. Rzeczy budowane ręcznie
Rozdział III. Rzeczy budowane z płata
Rozdział IV. Nerikomi
Rozdział V. Toczenie
Rozdział VI. Odlewanie i formy gipsowe
Rozdział VII. Biskwit
Rozdział VIII. Szkliwienie i dekoracja
Rozdział IX. Drugi wypał
Rozdział X. Trzeci wypał
Rozdział XI. Recykling
Część II. Ceramicy na swoim
Rozdział I. Modele prowadzenia pracowni ceramicznej
Rozdział II. O prowadzeniu Trzasku
Instrukcje tworzenia przedmiotów:
figurka kota, talerzyk z płata, stożek z płata, toczony wazonik z trzema brzuszkami, odlewanie kubka
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.