Rozprawa doktorska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Grabińskiego
Głównym celem rozprawy jest wskazanie na istotę sprzedaży usług turystycznych w oparciu o platformę elektroniczną oraz zdobycie wiedzy na temat gotowości przedsiębiorstw turystycznych do recepcji rozwiązań biznesu elektronicznego, podatności wdrożenia tych rozwiązań, a także poznanie czynników endo- i egzogenicznych determinujących aktywność przedsiębiorstw w nowych warunkach.
Celem badawczym jest identyfikacja obszarów i kierunków zastosowania Internetu w polskich biurach podróży oraz ocena wpływu Internetu na rozwój branży turystycznej.
Realizacja głównego celu nastąpi przede wszystkim poprzez realizację celów cząstkowych. Najważniejsze cele cząstkowe to:
§ Analiza roli i ocena stopnia wykorzystania Internetu w biurach podróży.
§ Identyfikacja obszarów wykorzystania Internetu przez pośredników i organizatorów turystycznych.
§ Analiza zmian zachodzących w turystyce oraz kierunków ewolucji branży turystycznej w zakresie sprzedaży usług za pośrednictwem mediów elektronicznych.
§ Identyfikacja obszarów zagrożeń i barier związanych z wykorzystaniem Internetu przez branżę turystyczną na przykładzie biur podróży.
Główną hipotezą badawczą pracy jest założenie, że Internet tworzy warunki do rozwoju turystyki i mimo zagrożeń, a także barier, staje się ważnym elementem strategii działania podmiotów turystycznych. Tradycyjne formy sprzedaży tracą na znaczeniu, jednak nie są całkowicie wyparte przez media elektroniczne. Proces zakupu usług turystycznych przez klientów rozpoczyna się w Internecie, choć nie zawsze zakończenie następuje w sieci. Finalna transakcja odbywa się głównie w siedzibie biura podróży.
Wskazano również hipotezy dodatkowe, które uzyskały następujące brzmienie.
§ Sprzedaż usług turystycznych w Polsce za pośrednictwem mediów elektronicznych jest w początkowej fazie rozwoju.
§ Internet staje się ważnym kanałem dystrybucji ofert turystycznych.
§ W perspektywie najbliższych lat nastąpi znaczący rozwój biur podróży w Internecie.
Potwierdzenie hipotezy badawczej oraz realizacja celów pracy doktorskiej wymagała zastosowania różnych metod badawczych i wykorzystania wielu źródeł informacji niezbędnych do analizy, właściwej interpretacji oraz prawidłowego przedstawienia wyników badań. Interdyscyplinarny charakter badanej problematyki wymagał również przeprowadzenia studiów literatury obejmującej takie dziedziny nauki jak zarządzanie, turystyka, ekonomia, marketing, informatyka, telekomunikacja.